januari 2019 | Alicia Carlsson
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
ALICIA CARLSSON
  • Post featured

    LITTLE BY LITTLE

  • Post featured
    ÄTBART

    PANEER MASALA OCH RÖDVIN

  • Post featured

    SENASTE I MITT LIV <3

aliciacarlsson
aliciacarlsson
Alicia Carlsson, 20 år
  • Nouw

Arkiv

  • maj 2020
  • januari 2020
  • november 2019
  • september 2019
  • augusti 2019
  • maj 2019

Kategorier

  • Asien
  • Asien 2019
  • INTERIOR
  • LISTA
  • MOODBOARD
  • NYTT
  • OUTFIT
  • SAMARBETE
  • SMINK
  • TIPS
  • VARDAG
  • ÄTBART

Prenumerera

KOH CHANG

måndag, 28 januari, 2019, 3:32 fm

Hej på er!

Just nu befinner jag mig i Koh Tao och har verkligen inte haft tid för att blogga. Vi gör så mycket hela tiden och man orkar liksom inte ta sig tiden att skriva. Men ska berätta om Koh Chang.

Vi kom fram till Koh Chang den 20:e efter en bussresa på ca 6h kanske(?). I Koh Chang hade vi inget bokat så när vi kom fram var det dags att ge sig ut med ryggsäckarna på vandring efter ett fräscht och billigt hostel. Vi gick i ca 1h tills vi hittade KLKL Hostel. Bra hostel, sett finare men även sett sämre så detta var bra. Dessutom fanns det pool😍 Dock hade vi lite problem då vi råkade boka i februari (vi bokade på agoda när vi väl hittade hostlet då dom till och med rekommenderade det då de är billigare)så fick hålla på o diskutera fram o tillbaka o de ville lura oss på pengar. Allt löste sig och vi bodde på KLKL till den 23e, även då vi reste ifrån Koh Chang.

Koh Chang var en såååå mysig ö. Perfekt ö efter Bangkok. Det var lugnt och stranden var jättefin. Vi hyrde moppar en dag och körde till Lisca Beach - Där Bianca Ingrosso var för några veckorsen🤪 Väl där käkade vi frukost och bara tog det lugnt.

Efter Lisca Beach tog vi mopparna till White Sand Beach, som var en fin strand men inte så bred utan det var mycket restauranger där överallt som gjorde att stranden blev ganska smal. Men det gjorde ingenting, fortfarande hur fint som helst.
Till sist besökte vi ett vattenfall, inget jättestort men det var en mysig miljö omkring och vi var där under Golden hour så var så fint.


På vårt hostel lärde vi känna en svensk kille, Viktor och en kanadensare, Justin. Så en kväll gick vi ut med dem och festade, mycket kul (blev dock lite för full🤪🤪🤪).
Dagen efter spenderade vi dagen på stranden med dem. Väldigt roliga killar! Men den 23:e var det dags för avfärd mor Koh Tao och då sa vi hejdå till Viktor medans Justin planerade att hänga på.


  • Asien 2019

Gillar

Kommentarer

📍BANGKOK

lördag, 19 januari, 2019, 2:07 fm

Godmorgon ifrån Bangkok!

Klockan är just nu ca 10 i 9 och jag har varit vaken i sådär en halvtimme ish, så är väldigt pigg. Vi är äntligen framme iallafall efter lite om och men, och redan varit här i två dagar.

Dag 1

Vi åkte flyg från Köpenhamn till Moskva. Sedan Moskva-Bangkok. Flygresan gick fort och allt kändes frid och fröjd, tills vi kommer fram och ska hämta vårt bagage. Då har vårat + flera andras bagage ifrån samma flyg inte kommit med! 😘😍👍🏼 De sa att vi skulle åka till hostlet och vänta. Antingen skulle det komma samma dag eller dagen efter. Lite jobbigt med tanke på att outfiten var: Svarta träningstights, svart tröja. Sval outfit !

Vi tog iallafall en taxi till vårat hostel: Bed Box Khaosan Hostel.
Väldigt fint och fräscht. Man bor i egna sovboxar med två skåp med lås. En för stor väska och en för värdesaker. Känns väldigt säkert än så länge.

När vi kom fram till hostlet så kollade vi runt sen var det dags att gå ut och fixa några andra kläder och käka mat.
Efter vår lilla sväng utomhus kom vi hem till hostlet och där låg våra väskor, äntligen.❤️❤️

Sedan tog vi alla en liten nap och på kvällen käkade vi toast från seven eleven, tips om ni är i thai;) Och kollade runt på MBK Center. Påvägen hem därifrån tog vi en tur på Khao San road.

Dag 2

Andra dagen vaknade vi ganska sent vilket resulterade i att vi missade frukosten. Perfekt ! Vi hade iallafall planerat att vi skulle besöka något tempel, vilket blev Wat Pho - sovande buddha.

Vi käkade Burger King till frulle på vägen och mötte även på en man som försökte lura oss att templet var stängt och att vi kunde få en tuktuk tur till andra tempel och någon festival för 40 baht. Hade inte Hanna varit med hade jag definitivt trott på de. Men vi gick vidare och templet var ju såklart öppet. Vi strosade runt där någon timme och sedan traskade vi hem. Sen tog vi nog en nap(?) och gick sedan ut på Khao San Road och käkade lite kvällsmat. Beställde grön curry NON SPICY, men det blev ju såklart starkt ändå. Efter middagen tog vi en tuktuk till MBK center för att kolla på bio. Vi såg ”Glass”, faktiskt bra men var väldigt trött så höll på att somna. Vi var hemma runt 12 och då gick vi och la oss.


Imorgon drar vi till Koh Chang!!!

  • Asien 2019

Gillar

Kommentarer

FÖRBEREDELSER

tisdag, 15 januari, 2019, 11:54 em

Hej!!!
Dagen innan nu!!! Eller egentligen samma dag men har ju ej somnat än.

Ska upp om fyra timmar så blir inte så mycket sömn nu. Men imorgon bär det iallafall av till Asien. Har packat ihop allting så behöver inte tänka på det. Är väldigt nervös men längtar så mycket.

Okej rutten dit: Vi flyger från Köpenhamn runt 13 någon gång, mellanlandar i Moskva i ca 2h sen vidare till Bangkok. Där ska vi bo på ett hostel på Khaosan road och stanna i 3 nätter och sen har vi inte riktigt planerat därifrån men som det ser ut nu blir det nog Koh Chang.

Mycket mer än såhär har jag inte att säga, vi hörs när jag är framme ❤️💕

  • Asien 2019

Gillar

Kommentarer

aliciacarlsson

  • Gå till Profil
  • Gå till Startsidan
  • Gå till RSS
  • Gå till Sitemap

Blogga på Nouw

  • Skapa konto
  • Tjäna pengar på din blogg
  • Tagga produkter med Metapic
  • Flytta din blogg till Nouw

Bloggar

  • Allmänt
  • Annat
  • Design & inredning
  • Foto
  • Föräldraskap
  • Hästar & ridsport
  • Mat & recept
  • Mode
  • Personligt
  • Resor & utland
  • Sport
  • Träning & hälsa

Nouw

  • Magazine
  • Allmänna villkor
  • Sekretesspolicy
  • Kakor
  • Kontakta oss
  • Hjälp
  • Driftinformation
  • Build: 2021-02-15 15:41